De YUTZU-groep, de regionale adviesgroep van de organisatie Tenure Facility bestaande uit vertegenwoordigers van de Amazone-landen, bracht onlangs een bezoek aan Suriname voor hun jaarlijkse vergadering. Vorig jaar vond de eerste bijeenkomst plaats in Brazilië; dit jaar treedt Suriname op als gastland. De Yutzu Group bestaat uit 15 personen: deskundigen op gebieden als collectieve rechten, traditioneel bestuur, territoriaal beheer en strategische communicatie. De groep vormt een diverse mix van jongeren en ouderen, genderidentiteiten en Inheemse, Tribale en Afro-descendant achtergronden. Uit Suriname zitten in de Yutzu Group Arioene Vreedzaam en Samunda Jabini, net zoals alle leden van de groep in hun persoonlijke capaciteit, benaderd door TF op advies/aanbeveling van anderen in Suriname of organisaties die Suriname kennen


Bezoek aan Galibi en gesprekken met de gemeenschap
Dat de groep zelf ook meer leert over de diverse realiteitssituaties van Inheemse en Tribale volken in de verschillende landen van het Amazonegebied worden er fysieke veldbezoeken aan deze gemeenschappen ingepland tijdens de Yutzu Group meetings.
In Suriname werden daarom twee dorpen geselecteerd voor veldbezoeken: Nieuw-Aurora door VSG en Galibi door VIDS – de TF partners in Suriname- Tijdens het bezoek aan Galibi waren ook dorpshoofden aanwezig van bestuur VIDS, KLIM, OSIP en VSG. Er werd gesproken met verschillende sleutelfiguren binnen de gemeenschap van Galibi, o.a de visserij coöperatie, Stidunal, touroperators/lodgehouders,over de ontwikkeling van Galibi en de verschillende uitdagingen waarmee ze geconfronteerd worden.


Presentaties over ontwikkeling en biodiversiteit
Dorpshoofd Pané gaf daarnaast als Traditioneel Gezag een uiteenzetting over de geschiedenis en ontwikkeling van Galibi, met aandacht voor onderwijs, visserij, toerisme en gezondheidszorg. Hij sprak ook over uitdagingen zoals klimaatverandering en de stijgende kosten van levensonderhoud. Daarnaast benadrukte hij dat de gemeenschap via stichtingen, vrouwenorganisatie en andere initiatieven zelf werkt aan ontwikkeling en vooruitgang. Ook dorpshoofd Selowin Alamijawari benadrukte het belang van de visserijsector en van de bescherming van de biodiversiteit.

Regionale samenwerking en culturele afsluiting
Tijdens de discussies stelden regionale vertegenwoordigers vragen over de ontwikkeling van de Inheemse dorpen en de rol van de overheid. Ook vroegen zij hoe wij zelf werken aan dorpsontwikkeling, ondanks het gebrek aan wettelijke erkenning van Inheemse rechten in Suriname. De aanwezigen benadrukten dat internationale principes zoals FPIC, collectieve grondenrechten en zelfbestuur essentieel blijven in de strijd voor erkenning.De dorpshoofden gaven input op de gestelde vragen en zullen de aanbevelingen van de groep meenemen in hun werk. De Yutzu groep zal de verzamelde informatie verwerken en meenemen in hun advies naar Tenure Facility voor hun regionaal programma. De culturele groep Mutusji sloot de bijeenkomst af met een culturele avond, waarbij de gasten genoten van traditionele sambura..




